Program Rozwój Małych Gospodarstw 2024 jest skierowany do rolników zarządzającymi gospodarstwami o wartości ekonomicznej nie przekraczającej 25 tysięcy euro. Małe gospodarstwa będą miały możliwość otrzymania bezzwrotnej premii w kwocie od 100 do 120 tysięcy złotych. Ten program jest kontynuacją inicjatywy Restrukturyzacja Małych Gospodarstw. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 22 sierpnia 2024 roku.
Głównym celem tego programu jest zwiększenie konkurencyjności małych gospodarstw rolnych. Aby osiągnąć ten cel, program oferuje wsparcie finansowe na inwestycje oraz szkolenia i doradztwo w dziedzinie innowacyjnych technologii i metod produkcji. Dzięki temu, gospodarstwa będą mogły podnieść wartość sprzedaży swoich produktów rolnych, zarówno surowych, jak i przetworzonych, poprawić swoją sytuację finansową i skuteczniej konkurować na rynku.
Program „Wsparcie na Rozwój Małych Gospodarstw 2024” jest jednym z naborów w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, podobnie jak program Premia dla Młodego Rolnika 2024. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła harmonogram naboru wniosków na 2024 rok na swojej stronie internetowej, gdzie można się z nim zapoznać TUTAJ.
Rozwój Małych Gospodarstw 2024 Warunki Udziału w Programie
✅ Prowadzenie małego lub średniego gospodarstwa rolnego
✅ Wielkość ekonomiczna gospodarstwa (WEG) wnioskodawcy nie może przekraczać 25 tys euro
Zadzwoń, a wyliczymy ją dla Ciebie – 513 669 220
✅ Przy składaniu wniosku konieczne jest udokumentowanie, że osiągnięto przychód z działalności rolniczej w wysokości minimum 5000 złotych.
Przychód z działalności rolniczej można udokumentować Fakturą VAT, Fakturą RR lub Umową kupna-sprzedaży (w tym wypadku należy wykazać się wpływem środków tytułem zapłaty na rachunek bankowy).
Na co można przeznaczyć wsparcie dla Małych Gospodarstw 2024?
✅ Zakup nowych maszyn i urządzeń związanych z produkcją rolną
✅ Realizacja inwestycji budowlanych, tj. budowa lub modernizacja budynków gospodarczych i inwentarskich
✅ Zakup wyposażenia budynków inwentarskich i gospodarskich
Nie będzie można przeznaczyć dotacji na zakup:
❌ Maszyn używanych, ziemi, zwierząt, środków do produkcji rolnej i plantacji wieloletnich
Młody Rolnik 2024. 200 tys. zł. premii dla gospodarstwa➡️Dowiedz się więcej⬅️
Rozwój Małych Gospodarstw 2023 – Jaka wysokość wsparcia?
Każdy Wnioskodawca, który spełnia warunki może ubiegać się pomoc w następującej wysokości:
1️⃣ 120 tys. złotych – (dotyczy gospodarstw rozpoczynających działalność w zakresie wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (Rolniczy Handel Detaliczny, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) oraz gospodarstw prowadzących produkcję ekologiczną
LUB
2️⃣ 100 tys. złotych – dotyczy finansowania operacji innych, niż wymienione wyżej
WAŻNE!
Otrzymanej pomocy nie będzie można przeznaczyć na całość inwestycji, ponieważ zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wsparcie obejmie maksymalnie 85% kosztów. W związku z tym, konieczne będzie zapewnienie wkładu własnego na poziomie 15% kosztów przedsięwzięcia.
Pomoc będzie udzielana w formie ryczałtu i wypłacana w dwóch transzach. Rolnik otrzyma 80% kwoty na początku, po rozpoczęciu realizacji założeń wskazanych w biznesplanie.
Rozwój Małych Gospodarstw 2024 Kiedy Nabór?
Zgodnie z informacją wskazaną w harmonogramie naboru wniosków w 2024, nabór w ramach tego programu rozpocznie się 25 lipca i potrwa do 22 sierpnia 2024 roku.
Co należy zrobić by otrzymać wsparcie na Rozwój Małych Gospodarstw 2024
Decyzja o przyznaniu wsparcia będzie zależała od pozycji na liście rankingowej oraz liczby uzyskanych punktów.
W ramach wytycznych do programu sugeruje się, aby punkty były przyznawane za:
✅ Uczestnictwo w unijnym systemie jakości,
✅ Udział w zorganizowanych formach współpracy, pod warunkiem że operacja jest związana z zakresem działalności objętej współpracą,
✅ Prowadzenie gospodarstwa, gdzie co najmniej 50% użytkowanych gruntów znajduje się na terenach o szczególnych warunkach geograficznych, takich jak obszary górskie lub specyficzna strefa II (dotyczy terenów, gdzie co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się na wysokości powyżej 350 m n.p.m.),
✅ Udział w szkoleniach związanych z zakresem operacji przewidzianych w biznesplanie.
Nawet 100 tys. zł. na inwestycje zapobiegające ASF 2024➡️Dowiedz się więcej⬅️
Aby wniosek był w ogóle rozpatrywany należy otrzymać przynajmniej 3 punkty:
🔹 udział w szkoleniach – 2 punkty
(dla wszystkich naszych klientów organizujemy bezpłatne szkolenie!)
🔹 przystąpienie do systemu IPR (Integrowana Produkcja Roślin) – 1 punkt
🔹 przeznaczenie minimum 50% upraw na rolnictwo ekologiczne – 4 punkty
🔹 co najmniej 50% powierzchni gruntów wchodzących w skład gospodarstwa znajduje się na ONW typ górski lub ONW typ II – 2 punkty
🔹 udział lub planowany udział w grupie producenckiej – 3 punkty
Dodatkowo, planowane są preferencje dla kobiet prowadzących małe gospodarstwa.
Aby otrzymać wsparcie na rozwój małych gospodarstw rolnych, trzeba złożyć wniosek wraz z biznesplanem, który przedstawi planowane zmiany w gospodarstwie, mające na celu zwiększenie konkurencyjności rynkowej oraz wartość sprzedaży produktów rolnych.
Otrzymując wsparcie dla małych gospodarstw, beneficjent zobowiązuje się przede wszystkim do:
✅ Realizacji założeń biznesplanu;
✅ Wzrostu wartości sprzedaży produktów z gospodarstwa/produkcji rolnej o co najmniej 30% (w stosunku do wartości bazowej), nie mniej niż 12-to krotność i utrzymanie osiągniętego poziomu przychodu co najmniej przez 5 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy;
✅ Utrzymanie zrealizowanej operacji;
✅ Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie;
✅ Prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie oraz działalności w zakresie krótkiego łańcucha dostaw RHD, sprzedaż bezpośrednia, dostawy bezpośrednie) (w przypadku uzyskania pomocy na ten zakres działalności);
✅ Prowadzenie ewidencji przychodów i rozchodów przez co najmniej 3 lata od dnia wypłaty drugiej raty pomocy.
Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci pozyskać środki na rozwój Twojego gospodarstwa⬇️
Napisz: [email protected]——Zadzwoń: 513 669 220