18 listopada zakończył się nabór wniosków na przetwórstwo rolne w ramach Krajowego Planu Odbudowy. 

Jak podaje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w naborze dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw wpłynęło 1969 wniosków na łączną kwotę 6,3 mld złotych, natomiast w równoległym naborze skierowanym do rolników, rybaków oraz producentów win – 646 wniosków na kwotę 208 mln złotych. Cały budżet na pomoc dla MSP został przekroczony niemal 6 krotnie. Rolnicy natomiast wykorzystali jedynie 25% przyznanego limitu.

Dostępny limit środków został znacznie przekroczony także w przypadku dofinansowania na wymianę pokryć dachowych. 

Czego dotyczył nabór wniosków na przetwórstwo?

Pieniądze na sfinansowanie inwestycji mają pochodzić z Krajowego planu Odbudowy i są związane z odbudową gospodarki po pandemii COVID-19.

W ramach wspomnianego naboru wnioski o dofinansowanie na przetwórstwo rolne mogły składać dwa rodzaje podmiotów. 

Pierwszy to firmy z sektora MŚP, które zajmują się przetwarzaniem żywności. Tym co odróżniało ten nabór od innych, było przede wszystkim to, że do kosztów kwalifikowanych można było włączyć koszty, które już zostały przed przedsiębiorców poniesione (nie wcześniej jednak niż 1 lutego 2020 roku) o ile przedsięwzięcie związane z inwestycją jeszcze się nie zakończyło. Naszym zdaniem właśnie to spowodowało, że zainteresowanie wparciem na przetwórstwo rolno spożywcze było tak duże. 

Dodatkowo w ramach tego naboru umożliwiono uzyskanie dofinansowania dla przetwórców, którzy przetwarzają produkty rolne na nie rolne czyli np. piekarnie, producenci wyrobów gotowych (takich jak pierogi, naleśniki, kluski, makarony). To również zwiększyło liczbę podmiotów zainteresowanych dofinansowaniem inwestycji. 

Drugim podmiotem uprawnionym do wsparcia byli rolnicy, rybacy, oraz rolnicy będący producentami wina w rozumieniu art. 2 pkt 23 ustawy z dnia 2 grudnia 2021 r. o wyrobach winiarskich (Dz. U. z 2022 r. poz. 24), wyrabiającym wino wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli, w skali mniejszej niż 100 hektolitrów w ciągu roku. 

Rolnicy mogli się także ubiegać o wsparcie na przygotowanie swoich produktów do sprzedaży. 

Jakie są nasze wnioski z tego naboru?

Bardzo cieszymy się, że do grona naszych klientów dołączyło kilkadziesiąt bardzo ciekawych firm. Są wśród nich producenci kiszonek, przetworów warzywnych, producenci dań gotowych, piekarnie, producenci soków owocowo – warzywnych, zakłady mięsne czy rzemieślnicze przetwórnie, winiarnie i rolnicy. Każda z tych firm realizuje inwestycje poprawiające procesy produkcyjne i magazynowe.

Biorąc pod uwagę wszystkie wnioski które złożyliśmy w imieniu naszych Klientów, to bez wątpienia największe zainteresowanie wzbudzały odnawialne źródła energii. Jak powszechnie wiadomo, ceny energii stają się dla przedsiębiorców realnym problemem, gdyż prawie 80% naszych Klientów postanowiło uwzględnić w swych projektach inwestycje właśnie w Zieloną Energię (głównie panele fotowoltaiczne i pompy ciepła). Założenia inwestycyjne tych projektów związane były właśnie z obniżeniem kosztów energii.

Mimo trwającego kryzysu finansowego przedsiębiorcy raczej odważnie patrzą w przyszłość – planują  lub już realizują projekty budowlane związane z powiększaniem powierzchni produkcyjno – magazynowych, inwestują w nowoczesny sprzęt automatyzujący procesy produkcyjne.

Ciekawym zagadnieniem w tym naborze okazał się zakup środków transportu. Przedsiębiorcy byli zainteresowani możliwością zakupu samochodów do transportu swoich produktów, jednak problemem okazał się wymóg zero i niskoemisyjności. Jak się bowiem okazało, technologia ale i oferta handlowa krajowych dealerów nie do końca nadąża za wymaganiami UE, bo niemałym problemem okazało się pozyskanie oferty na samochód zero lub niskoemisyjny, z agregatem chłodniczym mający służyć do transportu wyrobów od producenta do odbiorcy.

Co prawda kilku producentów aut oferuje już teraz samochody dostawcze spełniające normy emisji dwutlenku węgla ale ładowność tego typu aut jest mniejsza od tych z silnikami diesla czy benzynowymi. Związane to jest jest z wagą baterii w przypadku samochodów elektrycznych czy wagą instalacji i zbiorników na gaz w przypadku samochodów z napędem CNG.

Ponadto koszt zakupu auta spełniającego wymogi zero i nisko emisyjności znacznie przewyższa koszt samochodów zasilanego paliwem kopalnym, co czyni taką taką inwestycję wątpliwą pod kątem rachunku ekonomicznego.

Weryfikacja i rozpatrywanie wniosków przez ARiMR dopiero przed nami. Bardzo liczymy, że wszyscy nasi Klienci otrzymają dofinansowanie i zrealizują zakładane inwestycje. Cieszymy się, że możemy im towarzyszyć w tym procesie i pomagać w zdobywaniu funduszy na inwestycje.


Nadchodzący nowy 2023 rok będzie prawdopodobnie bardzo ciekawy pod kątem programów pomocowych dla rolników i przedsiębiorców.

Jeśli chcesz być z nami w kontakcie i skorzystać z naszej pomocy przy okazji kolejnych naborów, napisz do nas na adres [email protected] lub zadzwoń: 513 669 220.

Serdecznie zapraszamy!